Conversation

albi von skládka 🇨🇿

Kdyz jsme my ajtaci volali po tom, aby lide nedavali na internet sve osobni informace a citliva data, vsichni se nam smali, ze jsme blazni s alobalovymi cepicemi. "Moje kraviny prece nikoho nezajimaji." Pak to zacalo prichazet:
Cambridge Analytica - lidi breceli, ale neudelali nic
uniky dat z FB, WhatsAppu, Outlooku - nekteri breceli, ale nestalo se nic
koupe Instagramu, Waze, Twitteru - par lidi odeslo, ale jinak se nestalo nic

Ted DeviantArt a spousta AI generatoru vysava bez svoleni autoru veskera obrazova data, na ktera dosahnou, zpravidla volne dostupna ve vysoke kvalite.

Sluzby jako SoundCloud nebo zvukove stopy z YouTube budou hned vzapeti, Spotify muze klidne prave ted pracovat na vlastnim automatickem generatoru hudby. Za par let se budou generovat videa na prani. Natacet neco mobilem bude zbytecne, protoze uz vpoddstate vsechno natocene bylo.

Mimochodem uz dneska si muzu nechat vygenerovat drsne porno, kde hlavnim akterem bude vase predskolni dite. Diky za ty fotky online, ktere sdilite jenom mezi "znamymi" a ktere rozhodne za zadnou cenu nikdy neuniknou tak ci onak mimo vasi bublinku.

Na co se naopak tesim je, az se nekdo nabodne na torrenty a zacne generovat Disneyovky, kazdy druhy tyden novou, jednu riznutou Sherlockem, jednu Akty X, jednu Vlkem z Wallstreet a dalsi treba kvantovou mechanikou. At se slavni producenti poserou.

Pritom kolektivni spravci (OSA, OOA-S, atd.), kteri maji jednou jedinkrat opravdu co delat, konecne maji nejakou jasnou agendu, tak delaji co? HOVNO.
0
4
3

albi von skládka 🇨🇿

brambora (ukradena z netu) pro ty, co to docetli az do konce
0
0
3

ad generování hudby: to je doslova to, co jsem chtěl dělat. Nedávno jsem potkal velkou kolekci MIDI souborů a prototyp kódu, který žere melodie a generuje z nich nové (markov chain, bohužel zatím neumím brát v potaz délky not).

Bylo by to samozřejmě těžce nelegální a nejsem si jistej, jak moc chci krmit svůj generátor současnou populární hudbou.

0
0
1

@albi Nejsou to dvě roviny? Osobní data na facebůčkách a multimedia na netu? V prvním případě každý svého štěstí strůjce. V druhém sebeprezentace, job a zdánlivá ochrana autorským zákonem? Když malíř nedá své obrazy na net, nikdo ho neobjeví. Když hudebník nedá svůj song na net, zhebne hlady.
Současně AI přeci nekopíruje, ona se inspiruje 😇 jen občas to přežene. Ostatně lidi dělají to samé. Z těch dvou rovin mi přijde špatná jen ta první 🤷‍♂️

1
0
0

@severak Tak nelegální to bude dle toho jak se výsledná melodie bude podobat nějaké existující. Hlavně melodie není celý song. Nebál bych se toho. Ten generátor bych považoval za novodobý syntetizátor 😉

0
0
0

Tak to chce jenom nějaký hustý big tech jméno* a startup** je na světě.

* něco jako Hitmaker 3000

** skript běžící na darovaném serveru

0
0
0
@smoon Oba pripady maji spolecneho jmenovatele: zneuziti dat za zady vlastnika/autora. Oba take maji stejnou pricinu: samopublikace do verejneho internetu. Co se tyka prezentace umelcu, tak na film do kina taky jdeme bez toho, aniz bychom ten film uz videli. Hru si obycejne kupuju bez toho, aniz bych ji hral. Zvukove dilo nemusi byt k dispozici anonymnim robotum, staci nutnost prihlaseni nebo lazy loading JavaScriptem v kombinaci s dynamickym adresovanim. Videa neni potreba davat jen ny YT. Ale holt kdyz chce byt nekdo popularni a mit co nejvetsi dosah, tak se holt musi smirit s tim, ze bude zaroven lehce napodobitelny a napodobovany.
0
0
0

@albi Pokud autora jeho dílo živí, tak zákonitě potřebuje, aby se dostalo k co nejvíce lidem. K dnešnímu stavu jsme se dostali přes široké pirátění všeho. Starý model nefungoval a pochybuju, že se k němu kdokoliv vrátí. Model tedy je, ukaž a třeba si to někdo koupí. Pak je otázka co chci. Jestli Muchu, nebo něco jako Muchu od AI. Ještě mě napadá, že dřív se před vydáním knih dělalo čtení nebo recitační večery. Jen okopírovat knihu bylo přeci jen složitější.

1
0
0

@albi Rozdíl obou rovin je ten, že osobní data majitel chce šířit kontrolovaně v určité bublině a autorská díla chce většinou šířit co možná mezi největší množství lidí.

0
0
0
@smoon Tech modelu tu existuje spousta, od mecenasstvi, pres crowdfunding, uzavrene zajmove komunity, aukce, az po dila na zakazku. Jsem konzument umeni a nebojim se za nej zaplatit (divadlo, KVIFF.TV, cast hudebni knihovny). Zaroven jsem ale pirat, protoze nektera dila jsou zatim dostupna jen v pro me neakceptovatelnych formach (druha cast hudebni knihovny, nektere filmy). Takze muze to nekomu pripadat smutne, ale spousta umeni proste bude muset za paywall, nebo proste zastrcit do deep webu. Nemyslim si vsak, ze je budoucnost v Patreonu a podobnych M:N sluzbach, ale v celych sdruzenych kolektivnich galeriich, vydavatelich, mozna instancich s omezenym sdilenim a placenym pristupem (?). 🤔
0
0
1