Já nevim, ale přijde mi že tyhle typizovaný bytovky z 60. let (předchůdci paneláků) jsou v mnohém lepší architektura než některý dnešní developmenty.
Prostě, co to má bejt? Jakou přidanou hodnotu má, že se někdo vyřádil a poslepoval kvádry tak, že to nemá ani sjednocenou výškovou hladinu?
@architektradim Já myslím, že jde taky o to, že lidi nejsou typizovaný. Potřebujou / chtějí různě velký byty s různým vybavením. Když třeba developer postaví čtyři úhledný kostky, vejškově srovnaný, ale plný bytů 1+kk plus možná 4x loft se střešní terasou, není to proti gentrifikaci moc dobrý opatření.
@SilvieMit Možná že do domu s nepravidelně rozčleněnýma oknama se líp vmisťujou byty s různou dispozicí, ale myslim že to neni ten hlavní důvod proč vznikají patvary. Stará bytovka na začátku vlákna má volnou vnitřní dispozici, protože zdi jsou jen po obvodě a uvnitř je jen 6 sloupů na podlaží. Příčkama se dají byty rozdělit skoro libovolně, což se paradoxně o tý nový bytovce s nosnýma stěnama z železobetonu říct nedá 😅
@architektradim
A hlavně si lidi nekoukají ze 4m do oken.
Já teda nevim, ale tohle se mi líbí - byť jsou to v principu jen poslepovaný kvádry.
Ale ona i ta bytovka jde udělat zajímavá, když se pojme kreativně - stačily by možná trochu jiný barvy
@schmaker To je tvarově docela dobrý. Skoro jen krychle s vystupujícíma lodžiema z jedný strany a balkonama z druhý. Tu modrou vidim nerad (tak jako v takový míře jakoukoliv pestrou barvu na fasádě), ale pokud je to zprasený při zateplení tak budiž. U novostavby by to byla ostuda.
Když jsem tam bydlel, tak to tak šílenou barvu nemělo. Navíc stačilo říct, že bydlim v kostce a každej hned věděl 😀
Ale jinak to bylo dobrý a ty propojený balkony byly i ze sociálního hlediska naprosto super