Umělé inteligence jako OpenAI s sebou přináší starý problém: closed source.
Bude komunita okolo otevřeného software schopna konkurovat něčemu, do čeho se už několik let lijí miliony dolarů?
Tohle ve finále nebude jen o nějakých "algoritmech" na socnetech. Tuhle technologii budeme používat dnes a denně namísto google, stackoverflow, wikipedie a asi i dalších služeb. Bude to mnohem snazší než něco sami vyhledávat, bohužel ruku v ruce s tím jde kontrola ze strany the Big Tech.
Leda že by closed "Open"AI byla využita k tvorbě svobodné AI? Jenže to bude určitě zablokováno, ohrožovalo by to zisky. A i kdyby se to podařilo, tak kde sehnat terabajty dat k tréninku té svobodné?
Chtělo by to nějakou GNU nadaci, která by si to dala za cíl jako v polovině 80. let byl cíl vytvořit svobodný UNIX. Ovšem trvalo skoro 40 let než to svobodné řešení svět začal brát vážně. Zopakuje se to?
@mig
Já myslím, že to dopadne jako Windows.
Alternativy budou existovat, ale budou vždy 10 let pozadu, a používat je bude vyžadovat úroveň autizmu, která bude nepřekonatelnou bariérou.
@LukeAlmighty nebo mastodon, ktery sice by teoreticky mohl nahradit twitter, ale nestane se tak.. stejne jako ty wokna bude mit 3% uzivatelu tak jako linux na desktopu..
A GNU/linux, otevreny system, slouzi jako substrat k obrovskym ziskum the Big Tech.. v podstate doslo k obrovskemu zneuziti puvodne dobre myslenky..
@mig
Mastodon má jednu obří výhodu.
Jeho používání nevyžaduje autismus. :D Takže tam bych tu naději i stále viděl.
Ale linux mi opravdu už leze krkem. A to ho aktivně CHCI používat.
@mig nejde u AI spíš o ty vzorky dat, na kterých se to trénuje? algoritmy jsou známé léta...
@mig Pokusy jsou, viz třeba https://huggingface.co/bigscience/bloom
Jak to chápu, tak ale nejde tolik o open source, jako spíš replikovatelnost (jak teoreticky i prakticky) a transparentnost, což je o něco složitější než "jen" uvolnit zdrojový kód. Co by např. znamenalo "osvobodit" GPT-3?
@mig @LukeAlmighty Big Tech jsou ovšem naopak svázány ekosystémem Linuxu, nemůžou moc odbočit, protože by jim hned vyletěly náklady oproti konkurenci.
Jinak co se týká Twitteru a Mastodonu, to jsou jen nosiči vody. Jejich jediná skutečná hodnota je v obsahu, který tvoří sami uživatelé. Jinak je to jen prázdné nic a za pár let tím nosičem vody může být něco víc interaktivního, holografického,...a nad stávajícími platformami se zavře voda.
@g @LukeAlmighty ovšem ten ekosystém výrazně ovlivňují nebo jsou schopny ovlivnit, pokud to bude potřeba.. například dovedou zaplatit full-time vývojaře jádra a mají i dostatečné prostředky k tomu, aby přesvědčily komunitu téměř k čemukoli (záleží jak se jí to podá).. aspoň tak to vidím..
nebo třeba v případě Androidu provedou fork Linuxu..
@LukeAlmighty čím leze krkem? oproti windows tedy (ty lezou krkem zase mně :-))
asi záleží na způsobu používání..
mě třeba linux v mnohém taky štve, jenže to kvůli tomu, že je nakonec "rozbitý do všech stran", jak se snaží zavděčit všem od geeků po BFU.. tím se do linuxu dostávají také věci, které jsou v rozporu s původní myšlenkou UNIXu, s čímž mám problém..
@mig @LukeAlmighty Linux je už příliš veliký, žádná korporace nemá prostředky to významně překopat. Fork bude vždy s backporty, jinak to neudrží vůči novému HW. Dlouhodobě jsou proto komerční firmy naopak zajatci...dokud jim někdo nenabídne něco podobného stejně "zadarmo" jako OSS komunita.
@mig
1) Absolutní posedlost packet managery
2) šílený filesystém, který schovává pravé umístění souborů, a v kombinaci s bodem 1 komplikuje základní manipulaci s programy.
3) Přísný systém uživatelských práv, který rozbije přístupy programů k souborům, o kterých nevím, kde jsou schované kvůli bodu 1 a 2.
To mi připadá jako dobrý začátek.
@mig
Např. otevřená alterntiva k OpenAI GPT-3 existuje: https://huggingface.co/bigscience/bloom jen se o ní nepíše.
Očekával bych podobný vývoj jako v oblasti operačních systémů:: Na počátku tisíciletí si jen málokdo dokázal představit, že by dominanci Microsoftu něco mohlo narušit.
Podobné je to dnes s ML: K proprietárním modelům vzniknou otevřené náhrady, které se budou pomalu zlepšovat. Nakonec je korporátní svět adaptuje a bude je i podporovat, protože to v konečném součtu pro něj bude výhodnější.
@g @LukeAlmighty ... ovšem zajatci s tučnými zisky, hodilo by se dodat :-)
jistě je pravda, že vyrábět vlastní software je zátěž, natož hardware.. nejlíp to dělá IBM, ta už snad jen poskytuje podporu a investuje..
@LukeAlmighty ta posedlost pkg managery je pravda, to je taky jedna z mála věcí, kterou se vlastně různé distribuce odlišují..
FS mi přijde v pohodě, až na hardlinky, ty jsou fakt běžně téměř nedohledatelné a mohou představovat i bezpečnostní riziko, když právě skrze ně protečou nějaká data ze souboru, který je na jiném místě uzavřen v adresáři, do něhož by neměl být přístup..
(nehledě k tomu, že lze připojit adresář do jiného adresáře a dokonce přitom ta unixová práva znásilnit..)
co se týká adresářů, ano, ty šílené jsou.. měly sice akademický účel, jenže akademiky nikdo moc nepochopil, a tak si to každý vysvětlil po svém.. plus historické nánosy za čtyřicet let.. plus nějaké nové adresáře a nové virtuální filesystémy..
ale proti tomu bych poukázal na registry windows, fakt že práva na NTFS nejsou o nic jednodušší a záludnější, že tam není balíčkovací systém žádný (nebo v těch 11kách už je?), že tam pořád vyskakují nějaké obtěžující poppupy a rozhodně pro BFU nejsou pochopitelné, takže BFU musí čas od času zavolat mě, abych to správně odklikal..
každý systém má svoje pro a proti.. bordel je to oboje.. a zdaleka se to míjí s tím co od počítačů očekávali lidé na začátku (jak si tu interface představovali tvůrci scifi)..
@mig
Ano, registry jsou peklo.... Ale kolik let musí uživatel využívat okna, než se do nich musí poprvé podívat?
A moderní okna nenávidím. Jejich korporátní posedlost šmírováním je hlavní důvod, proč doufám, že někdo konečně dostane rozum, a udělá linux použitelný.
Vlastně jsi na to již odpověděl:
Miliony dolarů nemá a ještě je roky pozadu.
A to není všechno.
OpenAI nemusí být jediný vyvíjená AI.
Může být nějaká ještě lepší AI, která ale není uvolněná k veřejnému testování, takže o ní nevíme.
@el7334 tak nez jsem stacil precist odpoved, tak uz jsem to napsal do clanku..
vetsinou se s tim moc nepatlam, tak tu myslenku jeste s horkou hlavou "odstrelim" a pak se uvidi.. totiz druhy den bych to nejradsi cele predelal, vyvazil, zjemnil argumentaci - jenze tim to ve finale je ploche a nemastne neslane, cili divacky nezajimave..
spis tedy me bavi ta forma, ktera je sice obvykle nevyvazena, do extremu, ale vyvolava diskusi (v coz doufam), protoze jinak to cele leda zanikne..
jinak souhlas, existuji samozrejme take jine, otevrene AI, ovsem presne jak pisete (k cemuz jsem nezavisle tez dosel), ze otevreny kod nestaci, ale je potreba ziskat terabyte dat na trenink, coz neni zadarmo..
proto mam stale pocit, ze zvitezi the Big Tech, ktera ty penize ma..
no bude to jeste zajimave.. na druhou stranu, jsem rad, ze muzu zit v tohle obdobi, kdy clovek zaroven jeste zazil analog a zaroven uz se orientuje v digitalu, protoze vi jak funguje uvnitr.. a vsechno se to strasne rychle transformuje v neco noveho.. tohle drivejsi generace mozna tusily, ale v te dobe to porad jeste byla fikce, kdezto dnes to sledujeme v realnem divadle..
https://blisty.cz/art/110921-jsem-zde-pro-vas-jak-vam-mohu-pomoci.html
@bver ano, je to mozne, ze nekdo nalezne alternativni cestu.. bohuzel algoritmus sam nestaci (a ze existuji lide, kteri jsou schopni tu AI naprogramovat), ale je potreba mit dostatek treninkovych dat..
nicmene lidsky duvtip je velky a navic ho pujde kombinovat s vystupy AI, cimz se jiste dosahne novych zpusobu, ktere si momentalne nedovedu predstavit, protoze jsem porad ve vleku toho predesleho..
a rekl bych, ze ani pote nebude vyhrano, tak jako linux je sice otevreny, ale nakonec nad nim ty velke firmy postavily sve uzavrene technologie.. je to neustaly boj, neustale se to bude menit, otvirat a uzavirat..
@mig
Podobně, jako je na světě dost lidí schopných ty velké modely programovat (většina kódu je open), jsou na světě lidé, kteří dokážou připravit i data pro trénování.
Největší překážkou pro natrénování výše zmíněného BLOOM modelu byl, jak jsem pochopil, sehnat výpočetní výkon.
Zde právě může pomoci komerční sféra (je to pro ni i dobré PR).
... "No já nepatřím mezi lidi posedlé facebookem. Pro mě je to mizerná sociální síť a kladu si otázku "Proč se právě tohle lidem zalíbilo", protože to absolutně vůbec nechápu. "
presne, z hlediska UX/UI je facebook naprosto priserny :-D prekomplikovany, presne jiny nez by mel byt pro ty masy.. (ale to je podle me duvod, proc neoslovuje mladez - ve sve dobe nemel konkurenci, a tak se prosadil, lidi si proste zvykli.. jenze dneska maji priblbly tiktok, kde jedine rozhodovani spociva v Ano/Ne)
rekl bych, ze oblibenym se stava to, co se stava oblibenym.. cili lide pouzivaji WhatsApp, protoze jini lide pouzivaji WhatsApp.. je to vsechno jenom hype a na zacatku byla bud nahoda nebo spickovy napad nebo balik penez nacpany do reklamy nebo se to vsechno protlo ve spravny moment..